Mıhlama (Kuymak) Tarifi

Mıhlama (Kuymak) Tarifi

Kuymak, Karadeniz yöresine ait, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Artvin, Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Erzurum, Oltu ve İspir’de yaygın olarak bulunan bir yemektir. Gürcistan, Dağıstan, Azerbaycan ve Kafkasya’nın bazı bölgelerinde de çok popülerdir.

Malzemeler;

2 yemek kaşığı tereyağı

2.5 yemek kaşığı mısır unu

1 kase tel peynir(çeçil veya kolot peyniri)

1 çay kaşığı tuz

2 su bardağı su

Bir tavada tereyağını eritin, ardından mısır ununu hafifçe kızartın. Mısır ununun rengi pembeleşince kaynayan suya azar azar ilave edip iyice karıştırın. Boza kıvamına gelip yağı gelince içine Trabzon peyniri (tuzsuz tel veya çeçil peyniri) ilave edin. Peynir eriyince tekrar hafifçe karıştırın ve sıcakken servis yapın. Bakır kap ve tahta kaşık kullanmak en iyisidir.

Kuymak Tarifi

Kuymak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Çorum ve Sivas illerinden Samsun’dan Artvin, Tokat, Amasya ve Erzurum illerine kadar çok sevilen yemekleridir. Gürcistan, Dağıstan, Azerbaycan ve Kafkasya’nın bazı bölgelerinde de çok popülerdir. Mısır unu, tereyağı ve tuzlu peynir (bazı yörelerde telli peynir veya su peyniri) ile yapılan mısır lapasının adı verilen adıdır.

Kuymak, Anadolu’nun diğer bölgelerinde yapılan peynirsiz arpa ve buğday lapası için kullanılan Türkçe bir terimdir. Kuymak, Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan-Posof ve Artvin içinde; Ordu, Tokat, Sivas, Giresun ve Trabzon Şalpazarı Yağlaş (yağlı çorba), Rize ve Artvin sahili Mıhlama içinde yer alır, Çorum’da çökelek ile yapıldığı için Sündürme denir. Peynir ve havits Trabzon ve Rum köylerinde Çamlıhemşin olarak da adlandırılır. Tereyağı yerine tereyağı kullanılırsa Trabzonspor’un Rize’deki yayla kuymaklarına Höşmerim denir. Mısır unu yerine bayat mısır ekmeği kullanılırsa yöre ağzına göre cumur, çumur veya zumur olarak adlandırılır. Bazı yörelerde Minci olarak da adlandırılır.

Artvin usulü; ilk olarak Artvin’in eşsiz kremasını tencereye koyun. Tereyağı piştikten sonra yavaş yavaş mısır ununu ekleyin. Mısır ununu ekledikten sonra tereyağında bazen azar azar ılık su ilave ederek kavurun. Un pişerken yağ yavaş yavaş akmaya başladı. Daha sonra bir tabağa alıp servis yapın.

Trabzon usulü; yağ eridikten sonra mısır unu ile hafifçe kavurun. Yağ salmaya başlayınca “soğuk su” ekleyin. Minzi peyniri veya imansız peynir koyabilirsiniz. Kaynadığında karıştırma işlemi durur. Orta ateşte köpürüyor alt kısmı kızardıktan sonra yağ yukarı çıkınca kapağı kapatın. Sıcak sıcak servis edilir.

Rize usulü; Geniş bir tavada tereyağını eritip mısır unu ile hafif kavurun. Burada kullanılan mısır unu, kızartma için kullanılan mısır unundan daha iri öğütülür. Ama başka biriyle yapılabilir. Trabzonspor tereyağı kendine has aromasıyla mısır ununu pembeye çevirince üzerine kaynar su ilave edilerek iyice karıştırılır. Bir süre sonra yağ kendini göstermeye başladı. Erzurum’un kaşar peynirlerini de ekleyip kısa sürede hızlıca karıştırın.

Iğdır usulü; Tencereye sıvı yağ ilave edilerek eritilir. Erimiş yağa sarı kök (zerdeçal) ekleyin. Diğer yandan kâsede hazırlanan su, un ve tuz karışımını eritilmiş tereyağına yavaş yavaş dökün ve hızlıca karıştırın. Piştikten sonra ocaktan alın ve üzerine keplemeyi dökün. Kepleme, İran’dan nebati şeker, tarçın, kara kök, muğek ve karabiber karışımıdır.

Unlu Kuymak Nasıl Yapılır

Malzemeler; 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı un, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı kadar su

Tereyağını köpürene kadar eritin, unu ekleyin ve kızartın, tuz ekleyin, tekrar kızartın, kaynar su ekleyin ve birkaç dakika daha pişirin. Afiyet olsun.

Mıhlama İle Kuymak Farkı Nedir?

Mıhlama ve Kuymak, Karadeniz mutfağında oldukça popüler olan lezzetler olmakla birlikte çoğu zaman birbiriyle karıştırılmaktadır.

Trabzon’da kuymak, Rize’de ise mıhlama daha çok tercih edildiği söyleniyor. En belirgin fark, kuymağın ana malzemesi mısır unu olmasına rağmen mıhlamanın ana malzemesinin peynir olmasıdır. Bu yiyeceklerin ikisi de mısır unu, peynir ve tereyağı ile yapılır.

Kuymağa fazla peynir koyulmaz. Tereyağının yaygın kullanımı ve yüksek kalitesi lezzetini arttırmaktadır. Mıhlama yaparken kuymaktan daha fazla tereyağı kullanıldığı söyleniyor.

Dil peyniri ( 1 KG ) Kuymaklık – Mıhlamalık / Hemen Sipariş Ver!

Mıhlama/ Kuymak Faydaları

İçerdiği peynir sayesinde: Vücudun kalsiyum ihtiyacının çoğunu karşılar. Kemikleri güçlendirebilir. Kemik kaybını önleyebilir. Hafızayı geliştirebilir. Sinir sistemine iyi gelir. Şeker hastalığını önleyebilir. Protein ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Kalp hastalığı riskini azaltabilir. Güçlü bir antioksidandır. Kilo vermeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. A, B ve D vitaminlerini içerir. İshali önleyebilir. Hipertansiyona iyi gelir. Kolesterol ve kan basıncını düzenler. Göz sağlığını korur. Saç bakımı için iyidir. Cildi gençleştirir. Yaşlanmayı geciktirir, bağırsak bakterilerini ve bağırsak florasını korur, diş plağı oluşumunu engeller, tükürük salgısını uyarır, kötü huylu tümörlerin oluşumunu engeller, uyku problemlerini ortadan kaldırır, zihinsel yorgunluğa ve strese faydalıdır. Peynir migrene iyi gelir. Dişleri güçlendirebilir. Kanser riskini azaltır. Meme, prostat ve mide kanserlerine karşı koruma sağlar.

Tereyağı içeriği nedeniyle: Vitamin kaynağıdır. Tereyağı mükemmel bir vitamin kaynağıdır. Öncelikle içerdiği A vitamini sayesinde vücuttaki birçok fonksiyonun normal çalışmasını sağlar. A vitamini de göz sağlığı ve görme için önemlidir. Diğer yandan endokrin sistemin iyi çalışmasını sağlar. Tereyağındaki A vitaminine ek olarak, diğer değerli vitaminler E ve K vitaminleri olarak sıralanır.

Mineral kaynağıdır. Mineraller açısından da oldukça büyük bir kaynaktır. Tereyağı, güçlü antioksidanlar olarak manganez, krom, çinko, bakır ve selenyum içerir. Tereyağı, özellikle buğday tohumu ile karıştırıldığında gram başına daha fazla selenyum içerebilir. Daha da önemlisi, tereyağı iyotun iyi bir destekçisidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Tereyağı, bağışıklık sistemini desteklemek ve metabolizmayı artırmak için kısa zincirli ve orta zincirli yağ asitleri aracılığıyla büyük faydalar sağlayabilir. Aslında bir mikroorganizma olduğu için bağırsakta yaşayan patojen mikroorganizmalarla savaşabilir. Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir: Kardiyovasküler hastalık, modern toplumda başlıca ölüm nedenlerinden biridir. Doymuş yağ ve kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişki, onlarca yıldır tartışmalı bir konu olmuştur. İyi doymuş yağların büyük miktarda alınması, kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü olan kan kolesterol düzeylerini artıracaktır. Ancak bu endişenin nedeni iyi kolesterol değildir. Bu, kandaki lipit profili veya lipoprotein kolesterol tipi ile ilgilidir.

Güçlü bir antioksidandır: doğal tereyağı, insanlar için alışılmadık olan karoten gibi temel besinleri içerir. Karoten, antioksidanlara veya A vitaminine dönüştürülür. Her iki durumda da insan sağlığına katkıda bulunur ve hastalıklarla savaşır. Bu antioksidanlar enfeksiyonla savaşma ve bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahiptir. A vitamini ise cilt, göz, ağız ve boğazın yanı sıra boşaltım ve sindirim sistemi için de faydalıdır. Ayrıca bulaşıcı hastalıkları önleyebilir ve hücreleri onarabilir. Yüksek düzeyde A vitamini ve β-karoten, tereyağının kolorektal kanser ve prostat kanseri riskini azaltmasına yardımcı olur. Diğer çalışmalar, tereyağının meme kanseri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. A vitamini antioksidan aktiviteye sahip olduğundan, kanser büyümesini engelleyebilir ve tümör hücresi apoptozunu (spontan hücre ölümü) teşvik edebilir.

DİĞER ÜRÜNLERİMİZİ İNCELEMEK VE SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

EN ÇOK SATAN ÜRÜNLERİMİZ

Bağırsak koşullarını iyileştirin: Tereyağı, içerdiği birçok bileşen arasında glikosfingolipidler de içerir. Bu özel yağ asidi mukus tabakasına yardımcı olur. Bu nedenle bakteriyel enfeksiyonları önler, mide ve bağırsak problemlerini vücuttan uzak tutar. Tereyağı, mide ve bağırsakların savunma sistemini güçlendirir. Bu, glikosfingolipidlerdeki yüksek içeriğinden kaynaklanmaktadır. Eklem sertliğine iyi gelir: Tereyağının anti-sertlik özellikleri benzersizdir. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, tereyağı tüketimi kireçlenmeyi önleyebilir. Bu nedenle eklem iltihabı gibi hastalıkları önleyebilir. Anti-sertlik, arterler ve katarakt gibi durumlarda faydalı hale getirir. Sertleşen eklemlerden kurtulmak istiyorsanız, diyet planınıza gerçek tereyağı eklemekten kaçınmamalısınız. Güçlü kemikler: Tereyağındaki A ve D vitaminleri, vücudun kalsiyumu emebilmesi için güçlü kemikler için gereklidir. Yağsız süt tüketen toplumlarda kemik hastalıklarının daha yaygın olduğu düşünülürse yemeklik yağ tercihi daha doğru olabilir. Tereyağı ayrıca kanser önleyici etkilere sahiptir ve diş çürümeleriyle savaşabilir.

Gastrointestinal sağlığı koruyun: Tereyağındaki glikosfingolipidler, özellikle genç ve yaşlı olmak üzere gastrointestinal enfeksiyonları önleyebilen özel bir yağ asitleri sınıfına aittir. Bu nedenle yağsız süt içen çocukların bağırsak duvarının sağlığı tam olarak gelişemez. Tereyağı yiyen çocuklarla karşılaştırıldığında, bu çocukların ishal ve kolon kanseri riski daha yüksektir. Ayrıca tereyağı, patojenlere direnebilen ve Candida tedavisinde önemli bir rol oynayan güçlü bir mantar önleyici ajandır. Kolesterol seviyelerini etkiler: Son çalışmalar, tüm doymuş yağlar ile kardiyovasküler hastalık arasında açık bir ilişki olduğunu kanıtlamamıştır. Gerçek tereyağının yüksek yoğunluklu lipoprotein (iyi) kolesterolü artırdığına ve düşük yoğunluklu lipoprotein (iyi) kolesterolü düşürdüğüne inanılmaktadır. Tereyağı diğer yağlardan farklı olarak metabolizma için de iyidir. İnsanlara tokluk hissi verecektir.

Margarin yerine tereyağı kullanılması tavsiye edilir. Çünkü trans yağ yani işlenmiş yağ birçok hastalığa neden olabilir. Ancak tereyağı sağlıklı besinlerden biridir. Bazı araştırmalara göre margarinin aksine tereyağı kalp damar hastalıklarını önleyebilir. Beyin için iyi: Tereyağı, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir. Bu omega 3 yağ asitleri beyin gelişimini teşvik edebilir. Özellikle çocuklarda Omega 3 büyüme döneminde çok önemlidir. Beyin gelişimini desteklemek için çocuklara omega 3 yönünden zengin (tereyağı gibi) besinler vermek iyi bir fikirdir. Tiroid sağlığını destekler: Tereyağı yüksek oranda emilebilir iyot içerir. Bu nedenle tereyağı tüketimi özellikle dağlık bölgelerde yaygın olduğu için bu bölgelerde guatr görülme sıklığı düşüktür. Ayrıca tereyağındaki A vitamini tiroid bezinin normal çalışması için gereklidir.

Kuymak Peyniri

Çeçil peyniri, mıhlama hazırlamak için yaygın olarak kullanılır. Çeçil peyniri yoksa Trabzon kır peyniri, kolot peyniri, tel peynir veya kaşar peyniri de kullanın.

Mıhlama Tarifi 2 Kişilik

Öncelikle tereyağını eritelim. Mısır ununu ekleyip koyulaşana kadar kavurun. Mısır unu rengi değişmeye başlayınca yaklaşık bir litre su ekleyin ve hızlıca karıştırın. (Topaklanmaması için hızlıca karıştıralım, ardından yavaş yavaş su ekleyelim.) Suda çözülmüş una yaklaşık 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyip hafifçe karıştıralım. Daha sonra Kolot peynirimizi ufalayıp ekleyelim. (Süzme peyniri olmayanlar kaşar peyniri de kullanabilirler ama ben biraz daha eklemenizi tavsiye ederim.) Peynir eriyene kadar yavaşça karıştırın. Köpüren mıhlamaları 4-5 dakika hiç karıştırmadan pişirelim. Yağ yükseldiğinde yağı ocaktan alabilirsiniz.

Afiyet olsun:)

Diğer yazılarımıza göz gezdirmeyi unutmayın!

Gravyer Peyniri Nedir?

Coğrafi İşaretli Kars Kaşarı Tescili Nedir?

Göle Peyniri Nereden Alınır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.