Eski Kaşar Nasıl Muhafaza Edilir?

Eski Kaşar Nasıl Muhafaza Edilir?

Saklama sırasında asla buzdolabına veya derin dondurucuya bayat kaşar peyniri koymayın. Bunun yerine, eski kaşar peynirini buzdolabının daha taze veya daha az soğuk olan kısmında saklamak çok daha uygundur.

Eski kaşar peynirinin kurumaması için kâğıt havluya sarılı bayat kaşar peynirini ağzı sıkıca kapatılmış bir dondurucu poşetine koyun. Kâğıt havlu kaşar peynirinin nemini emecek ve soğuk saklama poşeti peynirin hava ile temasını keserek kaşar peynirinin bozulmadan daha uzun süre saklanabilmesini sağlayacaktır.

Eskitilmiş kaşar peynirini daha iyi muhafaza etmek için ambalaj malzemeleri ile sarıp ağzı kapalı bir kaba koyarak buzdolabında bekletin. Dilerseniz kaşar gibi dayanıklı peynirleri kükürtlü kâğıda sararak daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kars Kaşarı Peyniri Nasıl Yapılır?

Bu bölgede elde edilen taze süt fermente edildikten sonra lor adı verilen ilk aşamadan geçer. İlk doğramadan sonra elde edilen pıhtı bir gün bekletilir ve içerdiği acı su tamamen arındırılır. Üretici burada Kars kaşarı eşsiz lezzetinin en önemli adımını tamamlar.

Kalan peyniri iki kez kestikten sonra kaynatın, hafifçe yoğurun ve tuzlu suda bekletin. Son işlem ise elle kalıba bastırılan ve 20 gün bekledikten sonra yenebilen Kars kaşar peyniridir.

Kars Küflü Kaşar Nasıl Saklanır?

Aslında Kars peyniri dayanıklı bir peynir olmasına rağmen özelliklerini kaybetmemesi için yine de dikkatli bir şekilde saklanması gerekiyor. Uzun süreli muhafaza ve bozulma olmaması için hafif nemli, 5-10 derece civarında ve nefes alabilen bir yer seçilmesi tavsiye edilir. Dondurucu ve kriyojenik yerine buzdolabının meyve ve sebze kısmında saklanması daha uygundur. Tadını ve görüntüsünü bozmamak için açık bırakılmamalıdır.

Kâğıt havlu veya peçeteye sarıldığında peynir bozulmadan uzun süre saklanabilir. En iyi karanlık bir ortamda saklanır. Diğer kabuklu peynirler gibi kullanıldığında kabuğundan ayrılarak tüketilmesi ayrı bir saklama kabına konulmalıdır. Zaman zaman ters çevrilebilir, böylece üst ve alt taraflar aynı kıvamı korur. Tadını kaybetmemesi için su ile temas ettirilmemelidir. En hoş tat ve kokuyu sağlamak için tüketmeden yaklaşık bir saat önce oda sıcaklığında bırakın.

Kars Kaşarı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Peynir göze hoş gelen pürüzsüz, çatlaksız bir kalıba yerleştirilmeli, üzerinde halka, çatlak, çukur olmamalıdır. Sadece kabukta görünmesi gereken sarı-beyaz dalgalar veya yeşil alanlar, uçuk sarı, parlak ve canlı Kars peynirinde öne çıkmamalıdır.

Kesildiğinde hemen kırılmaz, çok sert veya çok yumuşak, çok tuzlu veya çok hafif, küflü, yanık veya nişastalı olamaz.

Kaşar Peynir Derin Dondurucuya Konur Mu?

Keçi peyniri, lor peyniri gibi yumuşak peynirler buzdolabından çıkarıldığında tanecikli hale gelir. Kaşar gibi sert peynirler buzdolabında saklanabilir, ancak peyniriniz buzdolabından çıkarıldıktan sonra hala beyaza dönebilir.

Eski Kaşarın Küflü Kısmı Yenir Mi?

Bildiğiniz gibi bazı peynirler çok sert kabuklu ve hatta küflüdür. Tartışma konusu burada başlıyor, bu kabuk yenir mi? Bu tür peynir kabuğunu yemeyi seven insanlar var ve bundan hiç hoşlanmayan insanlar var. Genellikle patateslerin, elmaların ve bazı meyvelerin kabuklarını soyup çöpe atıyoruz. Ancak birçok meyvenin kabuğunda vitamin bulunduğunu unuttuk. Araştırmalara göre salatalık, elma gibi birçok meyvenin kabuğu aslında tam bir vitamin deposudur.

Bazı insanlar kaşar peynirinin kalıbını çıkardıktan ve çok kirli üst kısmı kesip attıktan sonra kalan kabuğu yemeyi sever. Aslında eski kaşar peynirinin kabuğu çok lezzetlidir ve atıştırmalık olarak yenebilir. Gravyer peynirinin kabuğu da çok lezzetlidir ve eski kaşar peyniri gibi kabuğuyla birlikte yenir. Peynir kabuğunun asitliği çok yüksektir ve peynir kabuğuna lezzetini veren de bu asitliktir. Peynir kabuğundaki yüksek kuru madde oranı nedeniyle kalsiyum ve fosfor içeriği yüksektir.

Eski Kaşar Peyniri

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan beyaz peynir çeşitleri, keyifli ve uzun süreli bir kahvaltı keyfi yapmamızı sağlıyor. Bazen ara öğünlerin vazgeçilmezi olan eskitilmiş kaşar peyniri ile yapılan tostlar bizi güne hazırlar. Eski kaşar peyniri, lor işlemenin tüm aşamalarında beyaz peynire benzeyen bir peynirdir. Lor, çiğ sütten veya pişmiş sütten üretilebilir. Peki, eski kaşar peyniri nasıl yapılır?

80 dakikada bir süt pıhtısı oluşturmak için mayayı ayarlayın. Süzdükten sonra iri parçalar halinde kesin ve fermantasyon süreci başlar. Bu işlem peynirin işlenmesini kolaylaştırır ve pürüzsüz hale getirir. Fermantasyon işlemi yaprak açma ve dizme işlemini tamamladıktan sonra küçük parçalara ayrılarak 65 derece ve 73 derece delikli haznede yumuşayana kadar yoğrulduğu anlaşılmaktadır.

Eski Kaşar İle Tarifler

Kaşar peynirini sadece tost için kullanamayacağınızı kanıtlayan bu kaşar peynirli kahvaltılık tariflerinin her birini denemek isteyeceğinizden hiç şüphemiz yok. Bu pratik ve lezzetli kaşar peynirli kahvaltı tarifleri, herkesin ilgisini çeken hafta sonu kahvaltınızın parlayan yıldızı olacak!

Üç peynirli krep: İstediğinizi yemenizi sağlayan bir tarif bu. Kahvaltı sevmeyen insanlar bile görüntüsü ve kokusuyla sizi her gün kahvaltı yapmaya ikna edebilirler. Dilerseniz tüm katlarını kaşar peyniri ile hazırlayabilirsiniz.

Kaşarlı Popover: Merak etmeyin ismi kulağa garip geliyor. Bütün malzemeleriyle nefis bir kahvaltı bu. Üstelik hemen hemen her evde bulunabilen 5-6 çeşit malzemeyi kullanmak bu kabarık ve zengin kaşar lezzetini yaratmak için yeterli.

Patates Tostu: Hepimiz lezzetli kaşar peynirini iki dilim ekmek arasına sıkıştırıp tost makinesine atmayı biliyoruz ama bu sefer çok farklı bir tost yapacağız! Bu sefer ekmek yerini patatese bırakıyor. Sadece 4 malzemeli bu leziz kahvaltı size daha önce yediğiniz tostları unutturacak.

Eski Kaşarın Faydaları

Kars kaşar peyniri, yarım kilo kırmızı etten protein ve kalsiyum almanın önemli bir kısmını karşılamak için günde 1-2 dilim tüketin.

·         Yüksek protein içeriği nedeniyle vejetaryen tüketiciler Kars kaşar peynirini güvenle yiyebilirler.

·         Kars Kaşar peyniri kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyici bir gıda olduğu için kalbe ve kan damarlarına dosttur.

·         Taze kaşar peynirine göre fermantasyon süreci daha güçlü ve doymuş yağ oranı daha düşüktür. Bu gerçek kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir.

·         K2 vitamini açısından zengindir.

·         Kemikleri güçlendirmede ve olası kemik hastalıklarını önlemede oldukça etkilidir.

·         K2 vitamini nedeniyle kanser hücrelerinin çoğalmasını önleme işlevi vardır.

·         Vücuttaki damarlarda kalsiyum birikmesini engelleyerek kan damarı sağlığının korunmasına yardımcı olur.

·         Kars peyniri yüksek besin değeri nedeniyle tokluk hissi sağlar.

·         Tansiyonun aşırı yükselmesini önleyerek yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

·         Eski peynir kanseri önlemede etkin rol oynar ve kanser hastaları için enfeksiyon önleyici işlevi vardır.

·         Ülserleri ve mide problemlerini önleyebilir.

·         A vitamini, potasyum ve demir eksikliği olan kişiler için tokluk için bir besin kaynağıdır.

·         Alzheimer hastalığının gelişimi üzerinde inhibitör etkisi vardır.

·         Kars kaşar peyniri beynin enerji ihtiyacını karşılar.

·         Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

·         Dişleri besleyerek diş çürümelerini önleme görevini üstlenir.

·         Kas ve eklem hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırabilir.

·         Besin değeri yüksek olduğu için bebeklerin ve çocukların fiziksel gelişimi için çok etkilidir.

·         Günde iki dilim eski kaşar peyniri yemek, akciğer ve prostat kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir.

·         Tamamen doğal içeriği sayesinde vücuda zarar veren katkı maddelerinin oluşma riskini ortadan kaldırır.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.