Gravyer Peyniri Nedir?

Gravyer peyniri, peynir severlerin sevdiği peynir çeşitlerinden biridir ve dünya mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Gravyer peyniri çok lezzetli bir süt ürünüdür, tarihi çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Yıllarca süren uğraşlar sonucunda üretilen bu lezzetli peynirin insan vücuduna sağladığı faydalar bitmedi. Doğal aroması ile lezzetini gizleyen gravyer peyniri, son yılların en popüler süt ürünlerinden biridir.

Gravyer Peyniri Hangi Ülkeye Ait?

Bu peynir İsviçre Gravyer peyniri olarak adlandırılır ve ülkemizde genellikle Kars Gravyer veya Kars Kaşar olarak üretilir. Bu lezzetli peynir, 1878’den 1918’e kadar Kars’ın 40 yıllık işgal tarihine kadar uzanıyor. İsviçre’nin Kars’a gelmesiyle kurulan ilk süt çiftliği ile üretildi.

Gravyer peynirinin dokusu serttir ve üretim süreci oldukça zahmetlidir. Ülkemizde Kars kaşarı peyniri olarak da bilinen gravyer peyniri uzun süre yoğrulup fermente edildikten sonra lezzetini alması için beklemeye bırakılır. Yaşlandırma emeği ile üretilen bu lezzetli peynir, hiçbir katkı maddesi içermediği için besin değeri açısından diğer peynirlere göre daha yüksektir.

“Gravyer peyniri hangi sütten yapılır?” Kars’ta üretilip dünyaya sunulan bu soru, Gravyer peyniri tutkunlarının merak ettiği sorulardan biri. Gravyer peynirine lezzet veren, Kars ilinin yaylasında yetiştirilen hayvanların sütüdür. Kars Tepeleri’ nde zengin bitki çeşitliliği ile beslenmiş ineklerin sütünden elde edilen gravyer peyniri, içinde pek çok bitkinin aromasını barındırdığı için eşsiz bir tada sahiptir. Mevsimsel olarak üretilen bu peynir, tadı ve doğallığı nedeniyle insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Gravyer Peynir Nerelerde Kullanılır?

Gerçek Kars kaşar peyniri, bazı kaşar peyniri türlerine alerjisi olan kişilerde alerji ve migrene neden olabilir. Yağ açısından zengin olduğu için kilo kontrolü yapan kişilerin 2 dilimden fazla yağsız et yemeye dikkat etmesi gerekir. Aynı şekilde kalp hastalığı ve kolesterol sorunu olan kişiler için limit 2 tablettir ve mümkünse doktora başvurmalısınız.

Kars kaşar peynirini yumurta haline getirip omletlere, tostlara, çorbalara, pizzalara ve hamur işlerine koyabilirsiniz. Kars kaşar peynirini lezzetli fırın patates yapmak için kullanabilir, tavada kızartmanız yeterli veya kahvaltıda direkt yiyebilirsiniz.

Gravyer Peyniri Faydaları

Gravyer peyniri, herhangi bir işleme katkısı içermeyen, besin değeri oldukça zengin, doğal ve lezzetli peynir çeşitlerinden biridir. Gravyer peyniri diğer süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengindir ve ayrıca bol miktarda karbonhidrat, protein, potasyum, sodyum, A vitamini ve demir içerir.

·Gravyer peyniri, gelecekte oluşabilecek osteoporoz riskini en aza indirebilecek kalsiyum açısından zengindir.

·Hipertansiyon hastalar tarafından günlük olarak tüketilen gravyer peyniri kan basıncını etkili bir şekilde düşürebilir ve dengeleyebilir.

·Bu peynir ayrıca kanser riskini azaltabilir ve kanser hastaları için anti-enfektif bir ilaç olarak kullanılabilir.

·İçeriğindeki maddeler sayesinde beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük oranda karşılar.

·Sindirim sistemi hastalıklarını ve çeşitli mide hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

·İçeriğindeki kalsiyum sayesinde diş çürümelerini önler ve diş etlerini besler.

·Kas ve eklem hastalıklarını etkili bir şekilde rahatlatabilir.

·Gravyer peyniri küçük çocuklar için mükemmel bir kaynaktır.

Gravyer Peynirin Tadı Nasıl?

Kars kaşarı adı verilen peynir aslında İsviçre Gravyer peyniridir. Görünüşü, Kars Vilayeti’ nin 1878’den 1918’e kadar 40 yıllık işgalini içerir. İsviçreliler Kafkasya’dan Kars’a geldiklerinde ilk mandıra çiftliğini kurdular ve ilk parti Kars Gravyer peynirini ürettiler. O andan itibaren Kars kaşarının hikayesi başladı.

Kars ilinin yüksek rakımlı yaylası bu peyniri eşsiz kılıyor ve doğallığı lezzetine yansıyor. Sadece burada yetiştirilen ineklerin sütünden yapılır, bu nedenle dağda yetişen çeşitli bitkilerin aromasını içerir.

Bu nedenle Kars kaşarı peyniri üretimi mevsimliktir. Lezzeti ve doğallığı ile bilinen bu peynir, tüm ülkeye Kars ilinden temin edilmektedir.

Bu peynir aynı zamanda Kars eski kaşar olarak da bilinir ve sert peynir çeşidinde yeri vardır. Taze kaşar peynirinden farkı, Kars kaşarı peynirinin lezzetini birçok fermantasyon ve bekletme sürecinden almasıdır. Yıllandıkça lezzeti artıyor gibi görünen bu peynir, Kars Kaşar peyniri üreticisinin büyük çabalarından sonra sofralara ulaşıyor. Kars kaşarı peynirinin besin değeri diğer tüm peynirlere göre daha yüksektir. Hiçbir işleme katkı maddesi içermeyen doğal bir peynir türüdür.

Gravyer Peyniri Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Gravyer peyniri delikli yapısı ve doğal tadıyla dikkatleri üzerine çekmiştir, bu nedenle Gravyer peynirini saklarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Gravyer peynirini buzdolabında veya derin dondurucuda saklamamaya özen göstermelisiniz. Önemli olan Gravyer peynirinin saklama koşullarının serin olması, sıcaklığın 5-10 derece civarında olmasıdır. Bu peyniri sağlıklı ve güvenli bir şekilde saklamak istiyorsanız nemli bir ortamda saklamak en doğrusudur. Bu nedenle, bir mahzende veya depoda saklamak en iyisidir. Ancak Gravyer peynirini buzdolabında saklamak istiyorsanız, buzdolabının taze tutma bölümünde saklamak en iyisidir.

Bu peyniri saklarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise peynirin açık havada bırakılmaması gerektiğidir. Gravyer peyniri açık bırakılırsa çabuk kurur ve yüzeyinde çatlaklar oluşmaya başlar.

Gravyer Peyniri Nasıl Tüketilir?

Aromatik tadıyla dikkat çeken bir süt ürünü olan Gravyer peynirini farklı formlarda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kahvaltıda yiyebileceğiniz yöresel peynirlerden biri olan Gravyer peynirini ister pişmiş ister az pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Kolay eriyen bir peynir olan Gravyer peynirini, tost yaparken veya peynir yemeklerini eritmek istediğinizde rahatlıkla sevebilirsiniz.

Kars yöresine özgü Kars böreğini yaparken kullanabileceğiniz Gravyer peynirli mükemmel somon suflesini de yapabilirsiniz. Bu zengin peyniri çorbaya katabilir, pizza veya fırınlanmış patateslerde de kullanabilirsiniz. Lezzetiyle dünyaca ünlü Gravyer peynirini ızgarada ya da tavada kızartmayı da tercih edebilirsiniz.

Gravyer Peyniri İle Kaşar Peyniri Arasındaki Farklar

·Gravyer peyniri, kaşar peynirine göre daha güçlü ve keskin bir kokuya sahiptir.

·Gravyer peyniri, kaşar peynirinin iki katı kadar süt tüketilerek yapılır.

·Türkiye’de çok sayıda kaşar peyniri üreticisi olmasına rağmen, ortalama Gravyer peynirli süt üreticisi sayısı 5-7 arasındadır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.