Hikayemizi merak edip buraya kadar geldiğin için teşekkür ederiz. Bizi merak edenlere, hikayemizi en baştan anlatmaya karar verdik. Umarım bizi tanımaktan keyif alırsın.

1965 yılında 50 metrekarelik bir üretim tesisinde bu yola çıkışımızın ilk adımlarını attık. İlk yıllarda küçük ama istikrarlı, yüksek kaliteli ürünler üretmeyi sürdürdük. Bu kalite o kadar beğenildi ki başlarda sadece tereyağı ve eski kaşar ürettiğimiz tesisimiz, bünyesinde çok daha fazlasını barındıran bir fabrika haline geldi.

1995 yılında günlük 30 ton süt üretimi kapasitesine sahip olan bir fabrika kurduk. Biz ürettikçe siz sevdiniz, biz de size daha iyisini sunabilmek için ürün yelpazemizi genişlettik. Şu anda Ahmet Acar olarak taze kaşar, kars kaşarı, tereyağı, gravyer peyniri, bal ve daha birçok yöresel ürün üretiyoruz. Satış mağazalarımız dışında Türkiye’nin her yerine gönderim yapıyoruz.

Merak ettiysen web sitemizi detaylı bir şekilde inceleyebilirsin:)

Şimdilerde 50 yılı aşan tecrübemiz ile her geçen gün daha iyisini hedefliyor, daha fazla insanın hayatına dahil olabilmek için üretiyor, çalışıyor, gelişiyoruz. 1965’te kurulan markamızın 3.kuşağı olarak müşterilerimize en iyisini sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bizim hikayemiz devam ediyor, nesilden nesile süren bu yolculuğa iyi ki sen de dahil oldun. Buraya tekrar uğrayana kadar görüşmek üzere.