Peynir Sevenler Dikkat! Pazarda Satılan Peynirler Tehlikeli Mi?

Pazarda Satılan Peynirler Tehlikeli Mi?

Merhabalar, bu yazımızda sizlerle pazarlarda satın aldığınız peynirler ne kadar tehlikeli ve ne kadar sağlıklı vb. bir çok konulara değineceğiz. Haydi gelin birlikte inceleyelim;

Peynir ürünlerini satın alırken tadına bakarak tercih yapmaya özen gösteriyoruz. Buna rağmen özellikle pazarlarda satılan peynirlere karşı uzmanlar, çeşitli uyarılarda bulunuyor.

Bu uzmanlar, hammaddesi çiğ süt olan peynirlerde 4 aylık olgunlaşma süresi beklenmez ise brusella veya tüberküloz gibi hastalıklara sebep olabilecek organizmaların peynir aracılığıyla insana geçebileceğini belirtiyorlar. Bu sebeple pazardan ya da marketten peynir satın alırken tercih edeceğimiz peynirin olgunlaşmış olmasına dikkat etmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

90 günde olgunlaştırılan peynirlerin, günümüzde 4 ay olgunlaştırılmış olması gerekiyor. İnsan vücudunda çeşitli hastalıklara sebep olan mikro organizmalar, çiğ sütten üretilen peynirler sayesinde vücudumuza girerek sağlığımızı tehdit etmektedir.

Taze peynir çeşitleri arasında tercih yaparken de dikkat edilmesi gereken noktaların bulunduğunu belirten uzmanlar, özellikle pazardan alınan peynirlerde riskin daha fazla olduğunu belirtiyor. Taze peynirleri tattığımızda tadını alamadığımızı belirten uzmanlar, pastörize edilmiş sütten üretilen peynirlerin taze de tüketilebildiğini söylüyor.

Pastörize sütten üretilmeyen beyaz peynirlerin olgunlaştırılmış olması sağlığımız açısından yararları oldukça fazladır. Bu sebeple peynir satın alırken güvenilir markalar tarafından hijyenik koşullarda üretilen peynir ürünlerini tercih etmemiz, vücut sağlığımız açısından yararlı olacaktır.

Pazarlarda Alınan Peynirler Neden Sağlığımızı Tehdit Ediyor?

Pazarlarda satılan peynirlerin ise sağlık açısından tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uysal, “Pazarlarda satılan taze beyaz peynirler çok tehlikeli. Bunlar çiğ sütten üretiliyor. Çiğ sütten üretilen peynirlerin en az 60 gün soğuk hava deposunda saklanması gerekir. Ancak pazarlarda satılan peynirler, direkt elde edildikten sonra bu peynirler pazarlara getiriliyor ve tüketici köy peyniri, doğal peynir diyerek bu peynirleri satın alıyor. Halbuki tüketicilerin bu peynirleri almaması gerekiyor. Taze peynir alınacaksa daha çok marketlerden alınması gerekiyor. Çünkü ambalajlı peynirler gıda güvenliğine uygun üretiliyor” dedi.

Evde Yapılan Peynir Sağlıklı Mı?

Tüketicilerimiz çeşitli nedenlerle kendi tüketimleri için ev koşullarında peynir yapmak istemektedirler. Ancak peynir yapımında çiğ süt kullanılması halinde hayvandan geçebilecek zoonoz hastalıkları riski bulunmaktadır.

Sağlıklı Peynir Nasıl Anlaşılır?

Peynir ne fazla sert, kuru, kırılgan, kolay ufalanabilir ne de çok yumuşak olmalı, hele süngerimsi yapıda hiç olmamalıdır. Peynirde küf, amonyak, yemimsi, sabunumsu ve mayamsı gibi kokular hissedilmemelidir. İdeal bir peynirin tadı ekşi, keskin, yakıcı, acı, metalik, mayamsı ve çok tuzlu olmamalıdır.

Peynir Sevenler Dikkat! Pazarda Satılan Peynirler Tehlikeli Mi? Online Sipariş

Gıda sektöründe ürettiği kaliteli ürünler ile sektörünün öncü markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen kaliteli ve lezzetli peynir çeşitlerini Ahmet Acar Süt ailesi olarak taze ve güvenli bir biçimde sizlere ulaştırıyoruz. Ahmet Acar Süt online satış mağazamızda bulunan ‘Süt Ürünleri’ kategorisinden tercih ettiğiniz peynir çeşidini uygun fiyat seçenekleri ile adresinize sipariş edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.