İyi Bir Kaşarı Nasıl Anlarsın?

Merhabalar, bu yazımızda ”İyi Bir Kaşarı Nasıl Anlarsın?”. Sorusunun cevabını hadi gelin birlikte inceleyelim;

Kaşar peyniri maliyeti fazla olan bir gıda maddesidir. Ancak bazı firmalar, katkısız ya da doğal üretim yapmak yerine kimyasal yöntemler kullanılarak üretim gerçekleştirmektedir. Hakiki kaşar peyniri üretiminde inek ya da koyun sütü tercih edilmektedir.

Katkısız sütlerle yapılan kaşar peynirlerinin yapısı diğer peynir türlerine göre çok daha sert, tadı süte benzer ve de sarımtrak renktedir. Elbette ki Kars kaşarının kaliteli olduğunu söylemek için yalnızca bu kriterler yeterli olmayacaktır. Peki iyi bir kaşarı nasıl anlarsınız? Kaliteli kaşar markaları nelerdir? Gerçek kaşar peyniri nasıl anlaşılır? İşte en önemli detaylar…

Sarımsı Renkte Olmalıdır

Öncelikle kalitesiz kaşar peynirleri sarımtırak renk tonuna sahip olmazlar. Genellikle koyu sarı ya da kahverengiye dönük tonlardır. Ayrıca yapısı da gerçek kaşarlara göre daha yumuşaktır. Kesildiği zaman bıçağa yapışırlar. Bu tür ürünler içerisinde yoğun katkı maddesi bulunur. Kalite standartlarının altında üretilmiş olan kaşar peynirleri hem sağlıksızdır hem de lezzetsizdirler. Taze kaşar peyniri ise Kars kaşar peynirine göre beyazımsı tonda olur. Ayrıca kesildiklerinde de pürüzsüzdür.

Hakiki Kaşar Alev Almaz

Kaşar peynirinin kaliteli olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da yakmaktır. Kaşar peynirinden bir dilim kesip yakmayı denediğinizde alev alıyorsa kalitesiz üretim olduğu kesindir. Fakat yanıyor ancak alev almıyorsa hakiki kaşar olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Kaşar peyniri son derece lezzetli bir gıda olmasının yanı sıra hileye de açıktır. Bu nedenle alışverişlerin mutlaka güvenilir ve bilinen markalardan yapılması şarttır.

Sütün Doğallığından Emin Olmalısınız

Kaşar Peyniri üretiminde en önemli nokta süttür. Bazı firmalar üretim esnasında sütten tasarruf etmek için süt içine su vb. gibi malzemeler de katabilmektedirler. Bu üretilen peynirlerin de kalitesiz olmasına sebebiyet vermektedir. Öyle ki süt ne kadar doğal ise üretilen kaşar peynirin lezzeti de o denli tatlı olacaktır. Ahmet Acar Süt olarak organik sütlerimizden elde ettiğimiz peynirlerimizle, en doğal ve katkısız peynir üretimi yapıyoruz. En doğal, en sağlıklı ve de en organik kaşar peynirleri, gravyer ve de eski kaşar gibi ürünleri sitemizden güvenilir bir şekilde temin edebilirsiniz.

Özenli Paketleme

Gerçek kaşar peyniri satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta da paketlemedir. Özenli paketlenmemiş kaşar peynirleri hijyen açısından da olumsuzluklar yaratacaktır. Ahmet Acar Süt firması olarak üretimden paketlemeye kadar her aşamada titiz davranarak, ürünlerimizi sizlere teslim ediyoruz. Ürünlerimizi hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz. Özenli paketlenmiş kaşar peynirlerinin raf ömrü de uzun olmaktadır. Bu nedenle güvenle tüketilebilir.

Gerçek Peynir Homojen ve Pürüzsüzdür

Gerçek kaşar peyniri homojen bir şekilde dağılmıştır. Çünkü üretim aşamasında sulu haşlama yöntemi kullanılmış olup, malzemeler fabrikasyon olarak birleştirilmemiştir. Gerçek kaşarın en önemli özelliği pürüzsüz olmasıdır. Taze kaşarlar beyazımsı renkte olup, üzerlerinde herhangi bir leke bulunmaz. Eski kaşar ve gravyer peynirleri de taze kaşara göre daha beyazımsı renktedir. Taze kaşarlar gibi pürüzsüz yapıları bulunur. Yüzeylerinde veya iç kısımlarında delikler bulunmaz. Yani yarık ve çatlaklar yoktur.

Süt Tadı Biraz Daha Yoğundur

Hakiki kaşar peynirleri eğer taze ise süt tadı biraz daha yoğun olacaktır. Gerçek olmayan kaşar peynirlerinde ise tat biraz daha ekşi, keskin veya yakıcıdır. Bazı peynirler ise metalik ve mayamsı tat da olabilir. Hakiki peynirlerde ise daha hafif ve lezzetli bir tat bulunmaktadır. Bu nedenle hem sağlıklı beslenenler tarafından sıkça tercih edilmektedir hem de tüketenler tarafından daha çok sevilmektedirler.

Kaliteli, damak tadınıza uygun Kaşar siparişi vermek için @ahmetacarsüt sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.