Hakiki Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Merhabalar, Ahmet Acar Süt okuyucuları bu yazımızda ‘’Hakiki Tereyağı Nasıl Anlaşılır?’’ sorusunun cevabını bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Haydi gelin birlikte inceleyelim; Hayvansal yağ çeşitleri arasında en çok tüketilen tereyağı, yaklaşık %82 oranında süt yağından elde edilmektedir. Eşsiz süt kokusu ile iştah açan tereyağı ürünleri beyaza yakın sarı renge sahiptir.

Tencere yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan tereyağı, yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra içeriğinde barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde insan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olmasının yanı sıra vücudu kanser gibi hastalıklara karşı koruyor. Vitamin ve mineral kaynaklı olan tereyağı sayısız fayda barındırmaktadır. Her sağlıklı besinde olduğu gibi gıda markaları tarafından üretilen tereyağı ürünleri arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

Tereyağı ürünlerinin sağlığa faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaların en önemlisi satın alacağınız tereyağının doğal olması ve içeriğinde katkı maddesi bulundurmamasıdır. Gerçek tereyağını nasıl ayırt edebileceğinizi sizler için araştırdık.

Hakiki Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Ahmet Acar Süt okuyucuları Hakiki Tereyağı seçerken dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle maddeler halinde hazırladık haydi inceleyelim;

  • Hakiki tereyağı, sıcak suya atılması halinde tek parça halinde erime özelliğine sahiptir. Bir miktar tereyağı alarak kaynayan suyun içerisine atmanız halinde tereyağı parçalara ayrılmadan tek parça halinde eriyorsa satın aldığınız tereyağını tüketebilirsiniz.
  • Sabit kıvamlı bir yağ çeşidi olan tereyağı, dondurucudan çıkardığınızda oda sıcaklığında erimeyen tereyağı, gerçek tereyağıdır. Oda sıcaklığına çıkardığınız tereyağı, bir süre sonra eriyorsa ne yazık ki hakiki tereyağı değildir.
  • Satın aldığınız tereyağı, tavaya atılması halinde yüksek sıcaklığa maruz kaldığında erirken köpürüyorsa gerçek zeytinyağıdır. Eğer ki tavaya attığınız yağ, köpürmüyorsa sahte tereyağıdır.
  • Satın aldığınız tereyağı tavada erirken, kendi renginden daha koyu bir renk alıyorsa ne yazık ki satın aldığınız yağın rengi katkı maddeleri ile sağlanmıştır.
  • Doğal taze sütlerden elde edilen süt yağından üretilen hakiki tereyağı fiyatları yüksektir.
  • Satın aldığınız tereyağı ürününe bıçak batırmanız halinde tereyağı ürünü küçük parçalara ayrılıyorsa bu hakiki tereyağıdır. Eğer bıçak batırdığınızda tereyağı bütün halinde ayrılıyorsa ne yazık ki bu tereyağı gerçek tereyağı değildir.

Hakiki Tereyağı Ne Renk Olur?

Sarı olan tereyağları gerçektir, beyazlar ise sahtedir gibi bir algıya kapılmayın! Tereyağının rengi yağ yapımında kullanılan hayvanın sütüyle alakalıdır. Tereyağını bir tavanın içerisinde eritin. Eğer eriyen kısımların rengi, tereyağından daha koyuysa içinde gıda boyası kullanılmış olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden tüketmeyin.

Bıçak Testi

Buzdolabından çıkarttığınız tereyağını bıçak yardımıyla kesin. Eğer tereyağını keserken zorlanıyorsanız ve küçük küçük parçalar dökülüyorsa gerçektir. Ancak bıçak değdiği gibi tereyağında büyük çatlamalar oluşuyorsa, sahte olma ihtimali yüksektir.

Sıcak Su Testi

Sıcak su testini uygulayabilmek için, bir bardağa sıcak su dökün. Tereyağından bir parça kesin ve suyun içerisine atın. Tereyağı suyun içinde tek parça halinde küçülerek eriyorsa gerçektir. Fakat suyun içinde parçalara ayrılarak eriyorsa sahte olma ihtimali yükselir.

Erime Testi

Tariflerin birçoğunda tereyağı oda sıcaklığında bekletildikten sonra kullanılır. Tereyağını oda sıcaklığında dinlendirin. Eğer tereyağı yumuluyorsa gerçektir. Ancak erirken suyunu salıyorsa sahte olabilir.

Köpürme Testi

Tereyağının içinde bulunan su, eritme esnasında yoğunluk farkından dışarı çıkar. Bu da tereyağının köpürmesine yol açar. Köpürme testini uygulamak için bir parça tereyağını tavada eritin. Eğer yağ köpürüyorsa ve göz göz oluyorsa, gerçektir.

 Önemli Not: Tereyağı ve diğer ürünleri güvenilir yerlerden almaya özen gösterin. Paketlenmiş ürünleri satın alırken mutlaka son kullanma tarihini ve içindekiler kısmını kontrol edin.

Hakiki Tereyağı Nasıl Anlaşılır? Online Sipariş

Sevgili, Ahmet Acar Süt okuyucuları bu yazımızda sizlerle Hakiki Tereyağı nasıl anlaşılır? Hakiki Tereyağını anlamanın püf noktalarına değindik. Kaliteli markaların hijyenik koşullarda ürettiği tuzlu tereyağı ve tuzsuz tereyağı çeşitlerini uygun fiyat seçenekleri ile Ahmet Acar Süt online satış mağazamızda yer alan Tereyağı Çeşitleri ve Fiyatları kategorisinde bulabilirsiniz. Kategori içerisinden tercih ettiğiniz tereyağı ürününü online mağazamız üzerinden en ucuz satış fiyatları ile satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.