Günde Ne Kadar Peynir Yemelisiniz?

Peynir birçok yerde sıklıkla tüketilen önemli besinlerden birisidir. Günün her saatinde düzenli olarak tüketileceği gibi sağlınız açısından da önemini göz ardı etmemelisiniz. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımızla günde ne kadar peynir tüketilmeli? Sorusuna cevap arayacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz…

Ülkemizde süt ve süt ürünlerinin oldukça yaygın olarak üretildiği ve tüketildiği bilinmektedir. Keçi, koyun, inek, manda gibi hayvanların sütlerinden imal edilen peynir, Türk mutfağında oldukça önemli bir süt ürünüdür.  Tulum peyniri, Çeçil peyniri Mihaliç peyniri, Abaza peyniri, Ezine peyniri, Gravyer peyniri, Lor peyniri en çok tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Yöresel peynir çeşitliliği açısından cennet diyebileceğimiz ülkemizde peynir ürünleri, her bölgede farklı biçimlerde üretilerek farklı aromalar ile sofralarımıza gelmektedir. Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen süt ürünleri arasında yer alan peynir aynı zamanda poğaça, börek, çörek gibi hamur işlerine eklenerek de tüketilmektedir.

Peynirin Sağlığa Faydaları

Peynir ürünleri, eşsiz aroması ve benzersiz lezzetinin yanı sıra ham maddesi olan sütün bütün faydalarını içinde barındıran bir üründür. Peynir, zengin besin değeri sayesinde insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. Peynir, içeriğinde barındırdığı vitaminler ve minerallerin yanı sıra vücudun kalsiyum ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Yediden yetmişe her yaştan insanın severek tükettiği peynir ürünleri, kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir miktar peynir ile günlük enerji ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabilirsiniz. B2 vitamini yönünden zengin olan peynir ürünleri; içeriğinde yüksek oranda bulunan mineraller ve vitaminler ile insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.

  • Diş ve kemikleri güçlendiren peynir ürünleri düzenli tüketilmesi halinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesi riskini en aza indirmektedir.
  • Sinir sisteminin güçlenmesini sağlayan peynirler, hafızanın kuvvetlenmesini de sağlamaktadır.
  • Vücudu şeker hastalığına karşı korumaktadır.
  • Kolesterol ve kan basıncının düzenlenmesinde etkili bir gıda maddesidir.
  • Kansere yakalanma riskini azaltan peynirler, özellikle meme, prostat kanseri gibi hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.
  • Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşmasını engellemektedir.
  • Zihin yorgunluğunu gidererek stresi en aza indirir.

Peynir Çeşitlerinin Günlük Tüketimi

Kaşar peyniri

Özelliği: Bol miktarda protein içeren kaşar peyniri, ayrıca önemli bir kalsiyum ve A, B6, B12 vitamin kaynağıdır.

Ne kadar: Haftada iki kez 50 gramı aşmayacak şekilde tüketilebilir.

100 gramı: 387 kalori, 33.5 gr protein, 28.1 gr yağ, 1.159 mg kalsiyum, 373 mcgr A vitamini.

Beyaz peynir

Özelliği: Kalsiyum ve protein açısından zengindir.

Ne kadar: Sabah kahvaltısında küçük bir parça peynir tüketilebilir, salataya eklenerek de yenebilir.

100 gramı: 146 kalori, 8.8 gr protein, 10.9 gr yağ, 295 mg kalsiyum, 128 mcg A vitamini.

Günde Ne Kadar Peynir Yemelisiniz? Online Sipariş

Bu yazımızda siz sevgili Ahmet Acar Süt okuyucularımız için bir günde peynir ne kadar tüketilmelidir? Sorusunu açıklamış olduk. Peynirin günlük kullanımında sağlığa olan faydalarından, peynir çeşitlerinin özelliklerinin yanında ne kadar kullanılacağından ve son olarak başlıkta belirttiğimiz gibi günlük peynir kullanımını ne kadar olacağından yazımın içeriğinde bahsettik. Dilerseniz ahmetacarsut.com internet sitemizden yapacağınız alışverişlerinizde sıklıkla tüketilen bu besin kaynağına kolaylıkla ulaşabilir güvenilir ve kaliteli hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.