Günde Ne Kadar Peynir Tüketmeliyiz?

Peynirin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, süt ve süt ürünleri sektörüne hizmet veren markaların doğal hijyen koşullarına yakın ürettikleri kaliteli peynir ürünlerini tercih etmeniz sağlığınız için iyi olacaktır. Her faydalı gıda gibi, her gün belirli miktarda peynir ürünü tüketmek de sağlığınız için iyidir. Özellikle laktoz hassasiyeti olan kişiler peynir yerken daha dikkatli olmalıdır.

Beslenme uzmanları, günde 1 veya 2 porsiyon peynir yemenin sağlık için önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bir porsiyon peynir; 1 su bardağı süt, 1 kâse yoğurt, 100 gram kaşar peynirine eşdeğerdir.

Peynir Çeşitleri

Hayvancılığın yaygın olduğu ülkemizde süt ve süt ürünleri sektörü de oldukça gelişmiş bir sektördür. Peynir keçi, koyun, inek, manda ve diğer hayvanların sütünden yapılır ve Türk mutfağında çok önemli bir süt ürünüdür. Ülkemiz beyaz peynir, kaşar peyniri ve yöresel peynir çeşitleri olmak üzere peynir çeşitliliği açısından zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Tulum peyniri, çeçil peyniri, Mihaliç peyniri, Abaza peyniri, Ezine peyniri, Gravyer peyniri ve lor peyniri bölgede en çok tüketilen peynir çeşitleridir. Peynir çeşitliliği cenneti diyebileceğimiz ülkemizde her yöreye ait peynir ürünleri farklı şekillerde üretilmekte ve farklı aromalarla sofralarımıza girmektedir. Peynir, özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen süt ürünlerinden biridir ve ayrıca börek, çörek, turta, muffin gibi hamur işlerine eklenerek yenir.

Salamura Peynir Ne Zaman Yenmelidir?

Kaynayan salamura suyu bir akşam bekletilir, peynirlerin üzerine dökülür. Peynir hazırlanan salamurada en az 3 ay bekletildikten sonra tüketilmelidir. Çiğ sütten yapıldığı için bu şekilde sağlıklı ürün haline gelmektedir.

En Sağlıklı Peynir Hangisi?

Doğru miktarda peynir sağlığınız için iyidir. Tabii ki daha sağlıklı olanlar daha doğal ve daha az işlenmiş olanlardır. Ek olarak, birçok peynirin tuzluluğu düşüktür. Ancak peynir türünden çok üreticiye bağlıdır. Örneğin kilo vermek için diyet yapıyorsanız taze peynirin kuru peynire göre daha az yağ ve tuz içerdiğini unutmamalısınız. Bunlara marketlerde bulabileceğiniz tuzsuz ve düşük kalorili peynirler dâhildir.

Öte yandan keçi veya koyun sütünden yapılan peynirler genellikle inek peynirinden daha sağlıklıdır. Bunun nedeni, sindirim sistemimizin içerdiği besinleri daha iyi sindirebilmesidir. Ayrıca daha fazla besin ve vitamin içerirler. Sütün esas olarak hormonlarla ve yapay yemle (çim yerine tahıllarla) beslenen ineklerden geldiği de belirtilmelidir. Bu nedenle sadece aile çiftliklerinden veya organik şirketlerden daha sağlıklı peynirler bulabilirsiniz. Çoğu zaman diyete başladığınızda peyniri en kötü düşmanlarınızdan biri olarak görürsünüz. Bunun nedeni sodyum ve yüksek kalori içermesidir. Ancak diğer peynirlere göre daha sağlıklı olan peynir çeşitleri de bulunmaktadır. Bunların ne olduğunu bilin, bu yüzden günlük diyetinize azar azar ekleyin.

1. Ricotta peyniri: Bu peynir bol miktarda protein, A ve B vitaminleri ve çinko içerir. Ayrıca sodyumda çok düşüktürler ve az yağlı olanları bulabilirsiniz. Peynir altı suyunun ikinci kez işlenmesiyle Ricotta elde edilir. Beyazdır, sert bir dokuya sahiptir ve hafif bir tada sahiptir. Ricotta tatlı ve tuzlu tariflerde kullanılabilir. Makarna tariflerinde en çok kullanılan peynirlerden biridir.

2. Pecorino romano peyniri: Bu başka bir sağlıklı peynir seçeneğidir. Keçi sütünden yapılır. Bu sert ve tuzlu peynir İtalya’nın Lazio bölgesinden geliyor. En yaygın kullanımı soslar ve eritilmiş formlar yapmaktır. Bazen rendelenir ve makarnaya eklenir. Ayrıca diğer Pecorino, Toscano ve Saldo türlerinden daha tuzludur.

3. Süzme Peynir: Bu peynir yağsız sütten yapılır ve nasıl yapıldığına bağlı olarak az ya da çok yağlı olabilir. Birçok farklı formda gelir: kremalı, karışık, tuzsuz ve laktozsuz. Beyaz peynir ayrıca çok fazla protein ve diğer besinleri içerir. Örneğin, kalsiyum, selenyum ve fosfor. Bir fincan süzme peynir 28 gram protein içerir. Kilo vermek istiyorsanız bu çok faydalıdır.

4. Parmesan Peyniri: Bu peynir, adını aldığı Parma, İtalya’dan gelen bir başka sağlıklı peynir çeşididir. Granül bir yapıya sahiptir. Bu peynir, Holstein veya Regiana ırkından elde edilen sütle yapılır. Kuruma süresi en az 1 yıldır. En güçlü aroma 3 yıl saklanmalıdır. Bu peynirin sadece makarna ve çorbalarda kullanıldığına inanılıyor. Bununla birlikte, Parmesan küpler halinde kesilebilir ve atıştırmalık olarak sosis veya meyve ile yenebilir. İlk çıktığı ülkede hamileler, yaşlılar, çocuklar ve sporcular için önerilen bir peynirdir. Ayrıca sindiriminin diğer peynirlere göre daha kolay olduğunu da unutmayın.

5. Yıllanmış Çedar Peyniri: Laktoz intoleransı bir sorun haline gelebilir ve hastalar için bazı zorluklara neden olabilir. Bunun nedeni, günümüzde birçok yemeğin süt ürünleri ile yapılmasıdır. Her çeşit peynir sütten yapılır. Ama size güzel bir haberimiz var: Yıllanmış kaşar peyniri en sağlıklı peynir türlerinden biridir ve diğer peynirler gibi laktoz içermez. Uygunsa, bir uzmanla konuşabilir veya nasıl çalıştığını anlamak için kendiniz deneyebilirsiniz.

6. Beyaz peynir: Beyaz peynir esas olarak koyun ve keçi sütünden yapılır. Bu tuzlu peynir eşsiz bir tada sahiptir. Kremsi bir dokuya sahiptir ve dağılması kolaydır. Gerçek beyaz peynir yemek istiyorsanız, Yunanistan’da yapılan peyniri almalısınız. Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Danimarka’da da yüksek kaliteli çeşitler bulabilirsiniz. Bu peynir zeytinyağlı salatalarda, domates ve salatalıklarda kullanılır. Yaz kullanımı için çok uygundur.

Peynirin Faydaları

Peynir ürünü, kendine has aroması ve eşsiz lezzetinin yanı sıra, hammaddesi olarak sütün tüm faydalarını bünyesinde barındıran bir üründür. Zengin besin değeri nedeniyle peynirin insan vücuduna birçok faydası vardır. Peynir içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra vücudun kalsiyum ihtiyacını da büyük ölçüde karşılar. Peynir ürünleri 7’den 70’e her yaştan insan tarafından tüketilmekte ve kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Kahvaltıda biraz peynir, günlük enerji ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabilir. B2 vitamini yönünden zengin peynir ürünleri; içerdiği yüksek mineral ve vitamin içeriğiyle insan vücuduna pek çok fayda sağlar.

·Dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirebilecek peynir ürünlerini düzenli olarak yerseniz, gelecekte osteoporoz riskini en aza indirebilirsiniz.

·Peynir sinir sistemini ve hafızayı güçlendirebilir.

·Vücudu diyabetten koruyabilir.

·Kolesterol ve kan basıncını düzenlemek için etkili bir gıda bileşenidir.

·Peynir, kanser riskini azaltabilir ve meme ve prostat kanseri gibi hastalıkları önleyebilir.

·Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşumunu engelleyebilir.

·Zihinsel yorgunluğu giderebilir ve stresi en aza indirebilir.

Diyette Lor Peyniri Ne Kadar Yenmeli?

İtalya’da yapılan bir araştırmada, yemekten önce salataya taze lor ilavesinin kilo vermeyi kolaylaştırdığı gözlemlendi. Taze lor, yüksek protein ve çok az yağ içerdiğinden, ister toplam kaloriden olsun, ister kısa sürede tokluk sağlamak için bir çeşit süper besindir. Düşük sodyumlu lor, hipertansiyon ve böbrek hastalığı olan hastalar için en uygun peynirdir.

Lor peyniri diğer peynirlere göre çok düşük kolesterol içeriğine sahiptir ve sağlıklı bir kalsiyum deposudur. Migrene neden olan amino asitleri çok az içerdiği için “süper peynir” olarak tanımlayabiliriz. İrritabl barsak sendromu, kalp hastalığı, reflü ve migren hastaları için önemli bir peynir olan taze lor peyniri en az 4 yemek kaşığı yemesi önerilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.