Peynirin Besin Özellikleri Nelerdir?

Kahvaltı sabahlarının olmazsa olması peynirin besin özelliklerini merak ettiniz mi? bu yazımızda ”Peynirin Besin Özellikleri Nelerdir?” başlığı altında beraber inceleyelim;

Tüm dünyada çok sevilerek tüketilen peynir yöreden yöreye ülkeden ülkeye peynir üretiminde farklılıklar söz konusu olabilecektir. Ancak türü her ne olursa olsun peynir içerisinde yer alan süt ürünü insan vücudu için gerekli olan kalsiyum ve de çeşitli vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını sağlamaktadır. Peki peynirin besin özellikleri nelerdir? Peynir içeriğinde neler bulunur? Geçmişten bugüne dek sektörde edindiğimiz bilgi ve tecrübe ile siz değerli müşterilerimize en önemli detayları sunuyoruz. İşte leziz peynirlerimizin muhteşem bileşiği…

Süt Yağı

İnsan vücudu için gerekli olan en temel maddeler arasında vitaminler yer almaktadır. Her vitaminin
kendisine has özelliği ve faydası bulunur. Bazı vitamin türlerinin özellikleri de yağda çözülebilir olmasıdır.
Öyle ki vücudun günlük bazda gerek duyduğu enerji miktarını karşılamak, yağda çözünme özelliği bulunan çeşitli vitaminlerin emilimini gerçekleştirmek ve de vücut sıcaklığını ideal seviyede tutabilmek için yağlara ihtiyacı bulunur. Firmamız tarafından üretilen peynir türlerinin tamamında insan vücudu için gerekli süt yağı oranı korunmuştur. Hem kahvaltılarınızda hem de günün herhangi bir öğününde tükettiğiniz peynirlerimiz sizlere hem enerji verecek hem de vücudunuza ihtiyacı olan süt yağını sağlayacaktır.

Laktoz / Süt Şekeri

Laktoz bir diğer ismi ile süt şekeri olarak bilinmektedir. Doğal olarak sütten üretilen peynirlerde de disakkaritler yani laktozlar bulunmaktadır. Peynirin imal edilmesi aşamasında ise laktozun büyük bir kısmı laktik asitlere dönüşür. Diğer kısmı da peynir altı suyuna geçmektedir. Kalite standartlarına ve de usulüne uygun üretilen peynirlerin içerisinde çok az miktarda laktoz kalır. Bu da peynirin olgunlaşma süreci içerisinde yine laktik aside dönecektir. Böylece peynir bir karbonhidrat kaynağı olmaktan çıkarak, protein kaynağı haline gelir.

Proteinler

İnsan vücudu için en gerekli maddelerden biri de proteinlerdir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için günlük olarak ortalama 45 ile 50 grama kadar protein tüketimi yapılması gerekir. Proteinler, vücutta hücre yapımı, onarımı ve de çeşitli enfeksiyonlarla mücadele edebilmek için olmazsa olmaz maddelerdir. Süt, içerisinde
bol miktarda protein bulunan doğal bir üründür. Ayrıca sindirilebilirlik açısından da en kaliteli proteinlerin süt ve süt ürünleri içerisinde yer aldığını söylemek mümkün olacaktır.

Peynir içerisinde de yüksek oranda proteinler vardır. Aynı zamanda peyniri besin değerleri açısından daha da değerli hale getiren bir diğer madde de bileşiminde bulunan protein yapı taşlarını yani aminoasit kompozisyonu taşıyor olmalarıdır. Daha detaylı bir inceleme yapıldığında ise peynir bileşiminde de insan vücudunun sentezleyemediği ve de dışarıdan alınması gereken bazı esansiyel aminoasitleri barındırmasıdır. Ahmet Acar Süt olarak üretmiş olduğumuz besinlerin tamamında bol miktarda protein ve doğadan gelen sağlık bulunmaktadır…

Mineral ve Vitaminler

Peynir özellikle de kalsiyum açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Ancak buna ek olarak insan vücudu için gerekli olan çeşitli vitamin ve mineralleri de barındırdığını söylemek mümkün olacaktır.

Özellikle de üretmiş olduğumuz sert peynirlerin insan vücudunun günlük bazda ihtiyaç duyduğu kalsiyum ihtiyacının tamamını, fosfor ihtiyacının da ortalama olarak %40 ile %50’sini karşıladığını söyleyebiliriz. Bilindiği gibi kalsiyum kemik gelişiminde son derece önemli bir mineraldir. Bu nedenle de çocuklar başta olmak üzere hamile ve emziren kadınların da kalsiyum alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda peynirlerimizin içerisindeki fosforda kas kasılmaları, böbrek fonksiyonları, sinir ve kas aktivitesi için çok önemlidir. Bu tür vitamin ve minerallerin ise doğal, katkısız peynir ürünlerinden alınması son derece önemli olacaktır.

Sevgili, Ahmet Acar Süt okuyucuları bu yazımızda ”Peynirin Besin Özellikleri Nelerdir?” başlığı altında peynirin besin özelliklerini beraber inceledik. Sizlerde birbirinden leziz, kaliteli ve besin değerleri yüksek peynirlerimize ulaşmak isterseniz internet sayfamızı inceleyebilir ve iletişim numaralarından bizlere ulaşıp sipariş verebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.