Neden Kars Tereyağı?

Merhabalar, doktorların ve gurmelerin sıklıkla üzerinde durduğu ”Neden Kars Tereyağı?” dediğini bu yazımızda anlattıcağız. Kars Tereyağısının özelliklerini okurken duyduklarınıza inanamayacaksınız. Hadi gelin birlikte inceleyelim;

Kars meralarında, zengin bitki türüne sahip otlaklarda beslenen inek, koyun ve keçi sütü kullanılarak imal edilen Kara tereyağı geçmişten bugüne dek hem çeşitli yemeklere lezzet katıyor hem de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olarak biliniyor.

İçeriğinde hiçbir katkı maddesinin bulunmaması, vitamin ve de mineraller açısından çok zengin bir kaynak olması nedeniyle sağlıklı yaşamı tercih edenlerin sıklıkla tercih ettiği tereyağlarının faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. Peki neden Kars Tereyağını kullanmalısınız? Neden Kars Tereyağı tercih edilmeli? Merak edenler için işte detaylar…

Lesitin Açısından Çok Zengindir

Kars Tereyağının diğer tereyağı ve yağ türlerine göre lesitin maddesi açısından çok daha zengin olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki insan vücudunun en önemli parçalarından biri olan beyin ve hafız için çok önemli bir bileşik olarak bilinen lesitin maddesi katkı maddesi kullanılmadan üretilen tereyağlarında çok sayıda yer alır. Bu maddeye aynı zamanda yumurta ve de soya fasulyesi gibi gıdalarda da rastlayabiliriz. Lesitin bileği insan vücudundaki sinir sisteminin de %17’sini oluşturur.

Söz konusu lesitin proteinlerinin betin hücrelerinin yapısında yer aldığı da görülür. Kars Tereyağısı lesitin açısından çok zengin olduğu için kolesterolü de düzenler. Kalın bağırsak zarının yapısında da yer alarak çeşitli faydalar sağlar. Kısaca söylemek gerekirse lesitin bileşiği açısından zengin olan Kars tereyağı sağlık anlamında çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Yüksek Antioksidan İçeriği ile Kansere Karşı Koruyucu Etki Gösterir

Kars tereyağının bilinen en önemli özelliği yüksek antioksidan özelliği gösteriyor olmasıdır. Bu sayede kansere karşı ciddi oranda koruyucu etki gösterir. Bunun yanı sıra yapısında yeteri kadar iyot bulunur. Bilindiği gibi iyot minerali insan vücudundaki tiroid hormonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Ülkemiz geneline bakıldığında ise bazı hastalıkların iyot eksikliğine bağlı olarak gelişmiş olduğu görülür. Bu açıdan düşünüldüğünde Kars Tereyağı yüksek antioksidan ve iyot içeriği sayesinde çeşitli hastalıklara karşı da koruyucu özellik göstermektedir. Kars Tereyağı içerisinde linoleik asit vardır. Bu da alerji ve de iltihaplanmalara karşı koruyucu etki göstermesini mümkün hale getirmiştir.

Bol Miktarda A Vitamini İçerir

Kars Tereyağı bilindiği gibi içerisinde bol miktarda A vitamini bulunduran bir besindir. Bu yönüyle de göz sağlığı başta olmak üzere insan vücudunda söz konusu vitaminin eksikliğine bağlı olarak meydana gelen hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir. Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde de kemik sağlığını koruyucu etki gösterir.

Kaliteli ve Zengin Protein İçeriği

Kars Tereyağı, yaylarda otlayan hayvanlardan elde edilmiş doğal sütler kullanılarak imal edilmektedir. Bu nedenle de son derece lezzetli olmasının yanı sıra kullanılan sütün kalitesinden dolayı da yüksek oranda kaliteli protein içeriği barındırır. Proteinler bilindiği gibi insan vücudunun yapı taşlarından biridir. Sağlıklı beslenmek isteyen hemen herkes tarafından tercih edilen Kars Tereyağları, katkı maddesi de bulundurmaz. Zengin protein içeriği ile de sağlık açısından avantajlar yaratır.

Neden Kars Tere yağı? Kalp ve Damar Sağlığını Koruyucu Etkisi Vardır

Kars Tereyağı vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir kaynaktır. Bu sayede kalp ve damar sağlığı açısından da çeşitli faydalar sunmaktadır. Aynı zamanda zengin ve kaliteli içeriği sayesinde bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncinin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Mide ağrılarına çok iyi gelir. Bir bakıma da sindirim sistemini düzenleyici etkisi bulunduğunu söylemek mümkün olacaktır. Sağlık açısından fayda sağlamak için çok miktarda değil, günlük bazda ölçülü olarak tüketilmesi gerekir. Ayrıca ürünü saklama koşullarına da çok dikkat edilmesi şarttır. Mutlaka hava almayan bir kapta saklanması önerilmektedir.

Sevgili, Ahmet Acar Süt okurları bu yazımızda ”Neden Kars Tereyağı” başlığının üzerinde durduk. Çünkü Kars Tereyağısının lezzetli, sağlıklı, vitamin ve mineral deposu olması, doktorların kanser hastalarına Kars Tereyağını önermesi önemi günümüzde gittikçe artmaktadır. Eğer sizlerde Kars Tereyağına ulaşmak isterseniz internet sitemizi ziyaret edebilir, iletişim numaralarından bizlere ulaşabilir ve dilediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are makes.