Damal bebeği büyük boy (el emeği göz nuru )

990,00

990,00

Sepete Ekle
Hemen Al
Stok kodu: CFNPTUZ9 Kategoriler: Brand:

Kültür mirasları arasında uluslararası kıymete sahip değerlerimizden biri, el emeği göz nuru Damal bebeğidir. 🙂

Damal bebeği; Ardahan’a ait yöresel ürünlerden biri olup, eski zamanlarda yöre insanlarının eski odun ve ağaç dallarını giydirerek oyuncak üretmesiyle meydana gelen, sonrasında korunarak günümüze kadar evirilen kültürel bir mirastır.

Zamanla bebekler plastik ürünlerinden yapılmaya başlanmış olsa da Damal bebeği, Ardahan yöresinin kıyafetlerini yansıtacak şekilde üretilmeye devam edilmektedir.

Damal bebeği ürünlerinin sahip olduğu kültürel değerler ve ürün özellikleri şunlardır:

  • Yöresel folklorik özellikli bebekler yarışmasında Damal bebeği el emeği ürünler kategorisinin dünya birinciliğini almıştır.
  • Üçetek, göğüslük, önlük, tor, gömlek, şalvar, yelek, cepken, fes ve kolçak gibi parçaların bir araya getirildiği yöresel giyim gösterimini yansıtan kıyafetlerin bebeklere giydirilmesi ile üretilmektedir.
  • Damal bebeklerine giydirilen kıyafetler toplumsal kademe anlayışının bir yansıması olarak (bekâr, evli, çocuklu, dul…) farklı insanların farklı giyim tarzlarına uygun şekilde düzenlenmektedir.
  • Nesilden nesile yaşatılan bu kültür mirası, hiçbir eksilmeye uğramadan günümüzde üretilmeye ve kültürümüzü yaşatmaya devam etmektedir.

Hem plastik değil ağaçtan üretilmesi dolayısı ile sağlığa zararının olmaması ve kültürümüzü yansıtması sayesinde çocuklarınızda bulunması gerektiğini düşündüğümüz Damal bebeği aynı zamanda dekoratif bir ürün olarak da tercih edilebilir.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Damal bebeği büyük boy (el emeği göz nuru )” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir